Bruk Invest Group

Złote_logo_BRUK-removebg-preview

Kostka brukowa – zestawy czy płyty pojedyncze?

układaniu kostki brukowej jest wiele ważnych elementów, zaczynając od tych natury technicznej, a kończąc na względach estetycznych dotyczących koloru czy wielkości wybieranych rozwiązań. Na liście istotnych spraw, których nie należy bagatelizować, znajduje się też metoda układania. Ta bezpośrednio powiązana jest z decyzją dotyczącą tego, czy stawiasz na brukowe zestawy, czy pojedyncze kostki brukowe.

Podstawa każdej nawierzchni

Tworzenie utwardzonych traktów wokół budynków wiąże się z pojęciem modułu. To powtarzalny wzór, który gwarantuje estetyczny i techniczny sukces w kontekście układania kostki brukowej. Moduł może być najprostszy, składający się z jednego elementu, lub bardziej skomplikowany. Jego bazą jest wówczas kilka kostek dopasowanych do siebie wymiarowo lub kolorystycznie. W każdym z tych podejść nie ma mowy o przypadkowości, a gwarantem powodzenia jest plan, czyli koncepcja architektoniczna. Taki zarys pozwoli optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię, pomoże w oszacowaniu potrzebnego materiału, a także wyeliminuje możliwość pojawienia się niedociągnięć. Co jednak wybrać – pojedyncze kostki czy zestawy?

kostka brukowa

Postaw na zestaw

Możliwość układania modułowego, opartego na połączeniu kilku kostek, otwiera przed inwestorami szansę na stworzenie dynamicznej przestrzeni. Ma to szczególne znaczenie podczas zagospodarowania terenu utrzymanego w ryzach koncepcji klasycznej, angielskiej czy rustykalnej, a także może być potraktowane jako walor dekoracyjny w przestrzeniach nowoczesnych; zdominowanych przez reguły architektonicznej prostoty.

Gotowe zestawy kostki brukowej dla inwestora oznaczają brak konieczności samodzielnego planowania, ograniczają żmudne poszukiwania pasujących do siebie rozwiązań i eliminują ryzyko popełnienia błędu. Na komplet składa się (w zależności od serii) od dwóch, trzech (Prospect, Novator Piano, Tercet, Visio, Novator Largo), czterech, (Kontur, Romalit, Symfonia, Novator Forte) pięciu (Parkiet, Modero, Novator Parkiet, Creativ, Logo) do nawet dziewięciu formatów – jak w przypadku kolekcji Promenada® od Bruk-Bet. Te prostokątne i kwadratowe warianty mogą być podstawą do najprostszych wzorów z przesunięciem, zapewniając symetrię wykończenia, lub staną się częścią bardziej fantazyjnych kompozycji przypominających mozaikę.

Zestawu kilku kostek o różnym rozmiarze można również użyć w realizacjach na wzór jodełki, modułach bazujących na kształcie rozety czy w przestrzeniach o łukowatych wykończeniach, a więc we wszelkiego rodzaju nawierzchniach o formie koła, szarfy czy łuski. Do tego celu sprawdzi się m.in. Bruk-Bet Logo®, czyli komplet sześciu lekko trapezowatych kostek przypominających kamienie. Ich potencjał można też potraktować jako uzupełnienie obszaru, gdzie występują wielkoformatowe płyty brukowe. Takie urozmaicenie wniesie do projektu sporo świeżości!

Wielki format idealnie wpisuje się w trendy! Maxi kostki czy płyty znakomicie podkreślą wygląd modernistycznego budynku, a dzięki odpowiedniemu wykończeniu zbudują charakter całości. Mogą wyróżniać się szarą betonową fakturą, przez co spotęgują wrażenie surowości, albo dzięki charakterystycznym sękom i rysunkowi drewna w wariancie płyt pojedynczych Deska Ogrodowa Bruk-Bet przełamią wizualny chłód scenerii i wprowadzą sporą dawkę naturalności. Takie powierzchnie będą nie tylko praktyczną utwardzoną strefą, która ułatwi komunikację i ochroni przed kałużami oraz błotem. To też ważna ozdoba przestrzeni.

Sztuka wielkiego formatu

Lista zalet, jakie wyróżnia gotowe zestawy kostek brukowych, wcale nie oznacza, że pojedyncze egzemplarze nie zapewnią dynamizmu i estetycznego zwieńczenia. Rozwiązania należące do tej kategorii, w tym kostki Urbanit® czy Novator® Solo Bruk-Bet dają jeszcze więcej swobody. Z ich udziałem można komponować rzędowe ułożenia, modernistyczne siatki, a także nawierzchnie na kształt cegiełki (z przesunięciem kolejnego rzędu kostek o pół modułu) oraz jodełki. Brukarskie pomysły tego typu ogranicza wówczas jedynie wyobraźnia!

Do trzech (lub pięciu) odlicz

Wybierając kostkę, warto pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej bazy; korytowaniu i wykonaniu podbudowy. Istotny będzie też dobór produktu pod względem jego przeznaczenia. Jeśli celem są ścieżki ogrodowe czy powierzchnia tarasu, wystarczą produkty o grubości 4 czy 6 cm, ale gdy utwardzane obszary mają wyznaczać pojazd czy parking dla samochodów osobowych, zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tych miejscach warianty mające grubość 8 czy nawet 10 cm. To techniczne aspekty, które będą rzutować na funkcjonalność wszystkich brukowanych stref. Z kolei z estetycznych reguł nadrzędną jest zasada trzech palet.

Zasada trzech palet odnosi się do uzyskania stylistycznej spójności. Z racji tego, że odcienie poszczególnych kostek mogą się od siebie różnić nawet w obrębie jednej palety, specjaliści zalecają losowe pobieranie kostek z trzech, a nawet pięciu palet. To zapewnia równomierne rozłożenie tonalne i wpływa na uzyskanie bardziej naturalnego efektu. Dzięki temu przestrzeń dookoła domu stanie się wizytówką mieszkańców!

Zarówno zestawy kostki brukowej, jak i pojedyncze warianty mają swoje plusy i minusy. Od czego uzależnić swój wybór? Od charakteru posesji, planu zagospodarowania przestrzeni i osobistych preferencji.

Shopping Cart
Scroll to Top